wtorek, 1 stycznia 2019

Każdy może znaleźć swoją ścieżkę zdrowia - "Holistyczne ścieżki zdrowia. BĄDŹ" Orina Krajewska

"Holistyczne ścieżki zdrowia. BĄDŹ." - Orina Krajewska



Książka to zapis rozmów Oriny Krajewskiej przeprowadzonych ze specjalistami w zakresie zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Autorka podczas rozmów nie ocenia metod, o których rozmawia, a jedynie stara się zgłębić poruszaną tematykę. Rozmówcy zajmują się takimi sposobami zachowania zdrowia, jak chociażby medycyna chińska, ziołolecznictwo, psychologiczne i fizyczne aspekty zdrowia. W tej pozycji znaleźć można wiele sposobów prowadzenia życia w zdrowiu, a przede wszystkim możliwości zapobiegania chorobom, a nie jedynie propozycji leczenia objawowego w przypadku obecności choroby. Każdy ze specjalistów ma określone zdanie na temat zdrowia i ścieżki, którą człowiek powinien podążać, aby je zachować. Można jednak zauważyć, ze ścieżki te są ze sobą powiązane, a wręcz wskazanym byłoby je łączyć, a nie skupiać się jedynie na jednej. 

***

" - Obecnie emocje uważane są za element stylu życia, czy TCM wspomina o nich?
- Tak, radzenie sobie z emocjami także jest częścią stylu życia. Emocje są bardzo ważne i jest wiele sposobów, by nad nimi pracować - jednym z nich może być na przykład medytacja. Poza emocjami istnieje także duch. Księga Żółtego Cesarza objaśnia, że duch pochodzi z wszechświata i osiada w naszym ciele. Jest tam również rozdział o tym, jak o niego dbać i go prawidłowo zachować. 
- Jeśli medycyna powinna skupiać się bardziej na zachowaniu zdrowia niż leczeniu chorób, czy to oznacza, że powinniśmy cały czas być w trakcie terapii - terapii, którą można nazwać profilaktyką?
- Tak, to najważniejsze, i podświadomie tak właśnie robimy. Podam przykład - dlaczego jemy lub pijemy? Wszyscy to robią, ale nigdy nie pytamy dlaczego. Jedzenie spełnia dwie podstawowe funkcje: po pierwsze, dzięki niemu pozostajemy przy życiu, po drugie, jeśli wewnątrz ciała wystąpi jakiś błąd, właściwe pożywienie go naprawi. [...]"

" - Teoretycznie wiemy, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, ale co tak naprawdę oznacza ćwiczenie dla zdrowia? O jakiego rodzaju i jak częstych ćwiczeniach mówimy?
- Hipokrates mówił, że każdy powinien wykonywać właściwą ilość ćwiczeń, nie za mało i nie za dużo.
- Skąd wiadomo, kiedy ich intensywność jest optymalna?
- To dobre pytanie. Optymalny trening jest bardzo ważny. Nie za mało i nie za dużo – pośrodku. Jednym z kryteriów jest uśmiech – jeśli możesz się uśmiechać i jesteś w stanie prowadzić rozmowę w czasie treningu, to znaczy, że jego intensywność jest właściwa. Bardzo intensywne ćwiczenia powodują stres, a na pewno nie potrzebujemy go więcej w swoim życiu. Po latach badania optymalnej, indywidualnie dostosowanej intensywności ćwiczeń stało się jasne, że 30  minut aktywności fizycznej dziennie, na tyle lekkiej, aby uprawiać ją z uśmiechem, może zdziałać cuda."

***

Interesująca pozycja, dzięki której uświadomiłam sobie, że aby żyć szczęśliwie musimy dbać o swoje zdrowie, a nie jedynie uciekać się do szybkiego leczenia objawowego w przypadku zachorowania. Zdrowie powinno stanowić najważniejszą część naszego życia, ponieważ składa się na nie nie tylko dobro fizyczne, ale także psychiczne. Myślę, że w tej książce każdy będzie mógł znaleźć interesującą dla niego drogę do zdrowia.Dodatkowe listy proponowanej literatury, które znajdują się na końcu każdej rozmowy, pomogą nam zgłębić ścieżkę, która nas zainteresowała. Ta książka ma szansę wnieść wiele nowych i istotnych informacji w zakresie dbania o siebie i swoje zdrowie. Być może dzięki niej część z nas zacznie bardziej zwracać uwagę na swoje zdrowie i uniemożliwi wystąpienie poważnych chorób w życiu swoim i swoich bliskich. Dodatkowo spodobało mi się, że autorka nie narzuca czytelnikowi swojego zdania na temat najlepszej metody w drodze do zdrowia, a jedynie proponuje różne możliwości, dzięki czemu sami możemy wybrać to, co dla nas najlepsze i znajduje się w naszym zasięgu. Warto przeczytać tą książkę i zastanowić się nad tym, czy samo rzeczywiście dbamy o siebie.

Moja ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania dziękuję serwisowi czytampierwszy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz